Mateusz Babicki
Dr n. med.
Mateusz Babicki
Data publikacji 29.09.2023
Aktualizacja 09.04.2024
Czas czytania ok. 8 min

Skrót informacji

COVID-19 jest chorobą spowodowaną przez SARS-CoV-2. W marcu 2020 roku z powodu gwałtownego rozprzestrzeniania się patogenu WHO ogłosiło stan pandemii. W miarę upływu czasu SARS-CoV-2 przechodził liczne mutacje, które skutkowały zmianą obrazu klinicznego choroby, spadkiem ciężkości przebiegu oraz wzrostem zakaźności. W ramach leczenia COVID-19 w warunkach domowych dostępne jest leczenie objawowe oraz przyczynowe. Podstawę walki z pandemią stanowią szczepienia ochronne, które obecnie dostępne są w Polsce dla wszystkich powyżej 6 miesiąca życia.

Artykuł we współpracy z PTMR_logo

Wstęp

COVID-19 jest chorobą infekcyjną spowodowaną przez SARS-CoV-2, z powodu którego w marcu 2020 roku WHO ogłosiło stan pandemii [1]. W trakcie tych 3 lat trwania pandemii wirus ulegał licznym mutacjom co doprowadzało do zmian w zakresie manifestowanych objawów klinicznych, wrażliwości na leczenie oraz szczepienia ochronne. Obecnie dominujący wariant Omicron charakteryzuje się zdecydowanie większą zakażalnością, lecz co ważne lżejszym przebiegiem w porównaniu do poprzednich wariantów. Ze świata zaczynają napływać informacje o nowym wariancie XBB.15. nazywanym „Krakenem”, który stał się już dominującym wariantem w USA. Według wstępnych danych szacuje się, że wykazuje on większe zdolności do transmisji niż poprzednie warianty, potrafi ominąć ochronę poszczepienną oraz po przechorowaniu COVID-19 [2].

Obraz kliniczny

Dominujący wariant Omicron wykazuje predyspozycje głównie do kolonizacji górnych dróg oddechowych co przekłada się na zdecydowanie lżejszy przebieg choroby. Obecnie dominujące objawy to: znaczące osłabienie, bóle mięśniowo-stawowe, stany podgorączkowe/gorączka z towarzyszącymi dreszczami oraz zmęczenie. Pacjenci uskarżają się również na nasilony ból głowy, katar/zatkany nos oraz kaszel (może występować zarówno suchy jak i mokry). Towarzyszyć mogą również objawy z innych układów takie jak: biegunka, ból brzucha, nudności oraz wymioty. Niegdyś często występujące zaburzenia węchu i/lub smaku obecnie występują zdecydowanie rzadziej, ale wciąż pozostają>

Leczenie COVID-19

Leczenie objawowe

Szczepienia ochronne