Marcin Grabowski
prof. dr hab. n. med.
Marcin Grabowski
Data publikacji 10.03.2022
Czas czytania ok. 19 min

Skrót informacji

Terapia nadciśnienia tętniczego, której celem jest redukcja podwyższonego ciśnienia tętniczego do docelowych wartości, uwzględnia dobór grupy terapeutycznej leków hipotensyjnych na podstawie wieloczynnikowych kryteriów farmakologicznych leków i cech klinicznych pacjentów. W artykule podjęto próbę zdefiniowania docelowych grup pacjentów dla wybranych trzech leków hipotensyjnych: ramiprilu, telmisartanu i walsartanu.

Próba pozycjonowania trzech leków hipotensyjnych: ramiprilu, telmisartanu i walsartanu w leczeniu nadciśnienia tętniczego w zależności od ciśnienia tętniczego i ryzyka sercowo-naczyniowego.

Wybór terapii nadciśnienia tętniczego – ogólne podejście

Podstawowym celem leczenia nadciśnienia tętniczego jest redukcja podwyższonego ciśnienia tętniczego do docelowych wartości zdefiniowanych jako cel terapeutyczny. Redukcja taka związana jest ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia powikłań nadciśnienia tętniczego: przerostu lewej komory, progresji miażdżycy i ostatecznie zdarzeń sercowo-naczyniowych. Obecnie jako pierwszy cel terapeutyczny eksperci wskazują wartość skurczowego ciśnienia tętniczego poniżej 140 mmHg, a w przypadku dobrej tolerancji – drugi cel terapeutyczny poniżej 130 mmHg, ale nie niżej niż 120 mmHg. U pacjentów po 80. r.ż. zaleca się ostrożniejsze obniżanie ciśnienia skurczowego do wartości poniżej 150 mmHg [1].

W leczeniu nadciśnienia tętniczego podstawowymi grupami terapeutycznymi, o których wiemy, że skutecznie obniżają ciśnienie tętnicze zarówno w monoterapii, jak i w skojarzeniu oraz że redukcja ta ma udowodniony wpływ na rokowanie, są: diuretyki tiazydowe (preferowane tiazydopodobne), β-adrenolityki (preferowane wazodylatacyjne), antagoniści wapnia (preferowane preparaty dihydropirydynowe), inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę (ACE ) i leki blokujące receptor dla angiotensyny
(ARB, sartany).

Mimo że standardy wskazują pięć podstawowych grup terapeutycznych do wyboru, jako możliwych do zastosowania w leczeniu nadciśnienia tętniczego, to autorzy standardów wskazują na kilka elementów, które powinny być brane pod>

Porównanie miejsca inhibitorów ACE i sartanów w leczeniu nadciśnienia tętniczego

Porównanie miejsca inhibitorów ACE i sartanów w leczeniu nadciśnienia tętniczego

Wybrane badania kliniczne

Podsumowanie z próbą pozycjonowania