Profilaktyka migreny z punktu widzenia neurologa - możliwości stosowania metoprololu
Skrót informacji
Migrena to pierwotny ból głowy, który istotnie obniża jakość życia chorych w wyniku ograniczenia zdolności do normalnego funkcjonowania czy pracy. Poprzez wprowadzenie profilaktyki migreny można zmniejszyć liczbę jej epizodów oraz ich nasilenie. Jednym z sugerowanych leków pierwszego rzutu jest metoprolol w dawce 50-200 miligramów na dobę.
Migrena - podstawowe informacje
Migrena nie ma podłoża organicznego ani nie jest manifestacją innego zaburzenia. Objawia się nawracającymi, napadowymi bólami głowy, zwykle o charakterystyce jednostronnej, pulsującej. Bólowi towarzyszą nudności i/lub wymioty, fotofobia, fonofobia, a dolegliwości nasilają się w czasie aktywności fizycznej.
Migrena wywiera istotny, negatywny wpływ na jakość życia pacjenta, głównie za sprawą ograniczania zdolności do pracy, nauki oraz zakłócenie funkcjonowania w społeczeństwie [1].
Migrena dotyka jednej na dziesięć osób w populacji ogólnoświatowej; trend ten wykazuje tendencję wzrostową [2]. Szacuje się, że choroba jest kilkukrotnie częściej diagnozowana u dorosłych kobiet (15-18% populacji) niż u dorosłych mężczyzn (6-8% populacji) [3, 4]. Początek choroby najczęściej przypada w 2-3 dekadzie życia, choć obserwowane są ataki migreny w dzieciństwie [1].
Wyróżnia się wiele postaci migreny, jednak dwie główne to:
- migrena prosta, bez aury - dotyczy 85-90% pacjentów (G43.0 w klasyfikacji ICD-10),
- migrena klasyczna, z aurą - dotyczy 10-15% pacjentów (G43.1 w klasyfikacji ICD-10) [1, 6].
Pod pojęciem aura należy rozumieć ogniskowe objawy neurologiczne, które zwykle poprzedzają napad bólu (lub mu towarzyszą). Najczęściej są to mroczki, błyski w polu widzenia i/lub inne zaburzenia wzroku - każdy pacjent opisuje je w nieco inny sposób. W
przypadku 77% osób dotkniętych chorobą na 2-48 godzin przed atakiem migreny obserwowane są objawy prodromalne; najczęstszym z nich>