Propranolol - jeden lek, wiele zastosowań
Propranolol to substancja lecznicza z grupy ß-adrenolityków, której wskazania kardiologiczne są dobrze znane. Cząsteczka propranololu wykazuje jednak szereg innych, pozakardiologicznych właściwości, które czynią ją niezwykle użytecznym lekiem w terapii szerokiej gamy schorzeń i dolegliwości, jak również w profilaktyce.
Profilaktyka migreny
Profilaktyka migreny dotyczy zwykle pacjentów, którzy cierpią z powodu częstych napadów o znacznym nasileniu. Leki pierwszego wyboru (klasa zaleceń A) w leczeniu profilaktycznym migreny to: topiramat, kwas walproinowy, β-adrenolityki (np. propranolol) i antagoniści wapnia (flunaryzyna). Propranolol rekomendowany jest do stosowania w profilaktyce migreny epizodycznej. Metaanalizy służące ocenie skuteczności β-adrenolityków (propranololu i metoprololu) w profilaktyce migreny epizodycznej wykazały, że zmniejszają one częstość napadów migreny o 44%, w porównaniu z redukcją o 14% w grupie placebo. Leki te cechuje również najlepszy stosunek korzyści do objawów niepożądanych. Dawki propranololu stosowane w profilaktyce migreny wynoszą 40–240 mg (160 mg wg wskazań rejestracyjnych) na dobę.
Leczenie drżenia samoistnego
Drżenie samoistne to jeden z często pojawiających się objawów neurologicznych, który wymaga szczegółowej diagnostyki. Po wykluczeniu innych przyczyn drżenia (takich jak choroba Parkinsona, zespół parkinsonowski, uszkodzenia móżdżku, dystonie i inne) konieczne jest leczenie pacjenta, ponieważ objawy zwykle są uciążliwe i dezorganizują codzienną aktywność chorego, a często wręcz ją uniemożliwiają. Wyniki 12 badań wskazują, że propranolol był skuteczny w leczeniu drżenia kończyn>