Psychiatria ambulatoryjna w dobie pandemii
W marcu 2020 r. polska psychiatria przeszła w tryb on-line. Umożliwiły to wprowadzone w ostatnich latach zmiany w prawie pozwalające na pracę za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Zaczęły działać elektroniczne zwolnienia chorobowe (ZUS ZLA), e-recepty oraz e-skierowania – choć te nie funkcjonują jeszcze w stosunku do opieki psychiatrycznej, np. do psychologa, psychoterapeuty czy seksuologa.
W dniach 14-17 marca pojawiły się rozporządzenie Ministra Zdrowia i komunikaty Centrali NFZ, które dały zielone światło dla finansowania tych świadczeń z NFZ. Niestety odczytanie ich wybiórczo i bez zachowania chronologii spowodowało, że wiele osób nadal ma wątpliwości, co można, a czego nie. Należy pamiętać, że nadrzędnym dokumentem jest zawsze Rozporządzenie Ministra Zdrowia (lub Rady Ministrów). Komunikaty mają funkcję informacyjną i uszczegóławiającą. Aby wyjaśnić te wątpliwości, proponuję prześledzić kolejność publikacji tych dokumentów.
Niniejsze opracowanie omawia chronologicznie rozporządzenia i komunikaty NFZ, które ukazały się w okresie 14-31 marca 2020. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, dlatego zaznaczam, że informacje, które podaję, obowiązują na dzień 3 kwietnia 2020.
W tym miejscu należy podkreślić, że forma on-line nie powinna być podstawowym sposobem komunikacji w psychiatrii. Nie można w pełni zastąpić kontaktu bezpośredniego. Jednak nie da się tego zrealizować, kiedy wiele osób potrzebujących pomocy jest na kwarantannie czy należy do grup podwyższonego ryzyka>