Piotr Rapiejko
dr n. med.
Piotr Rapiejko
Data publikacji 01.02.2021
Czas czytania ok. 8 min

Skrót informacji

Brzoza występuje powszechnie w Europie, Azji i Ameryce Północnej, zarówno w strefie umiarkowanej, borealnej, jak i arktycznej. Brzoza jest pospolitym drzewem w całej północno-zachodniej i centralnej Europie.

Brzoza występuje powszechnie w Europie, Azji i Ameryce Północnej, zarówno w strefie umiarkowanej, borealnej, jak i arktycznej. Brzoza jest pospolitym drzewem w całej północno-zachodniej i centralnej Europie. W Europie północnej 2/3 składu lasów to brzozy. Najczęściej spotykane są dwa gatunki: brzoza brodawkowata (łac. Betula verrucosa, synonim to Betula pendula) oraz brzoza omszona (łac. Betula pubescens). W całym kraju bardzo liczne są mieszańce tych odmian.

Z uwagi na charakterystyczną białą korę (Fot. 1) brzoza jest łatwo rozpoznawalna i większość chorych jest w stanie określić, czy w pobliżu ich miejsca zamieszkania lub pracy rosną brzozy. Kwiaty męskie brzozy widoczne są już jesienią jako zwisające, twarde, brązowe kotki o cylindrycznym kształcie, zebrane po kilka obok siebie na końcach pędów (Fot. 2). W kwietniu kotki (kwiatostany męskie) znacznie się wydłużają, stają się wiotkie, a ich barwa zmienia się na żółtobrązową (Fot. 3). Kwiatostany żeńskie są barwy zielonej, skierowane zwykle w górę, wąskie i znacznie krótsze od kwiatostanów męskich (Fot. 3). Na zdjęciu oznaczonym numerem 3 widoczne są dwa żółtobrązowe kwiatostany męskie (bazie) oraz pojedynczy, zielony kwiatostan żeński skierowany w górę.

Kwitnienie brzozy przypada zwykle, na przeważającym obszarze Polski, na pierwszą dekadę kwietnia, równocześnie z pojawieniem się pierwszych liści. Terminy kwitnienia brzozy w zależności od regionu kraju>