Pyłek bylicy
Skrót informacji
Bylica (Artemisia) to rodzaj z rodziny astrowatych (Asteraceae) liczący około 400 gatunków. Bylica spotykana jest przede wszystkim na półkuli północnej. Na obszarach stepowych bylice są dominującymi roślinami.
Bylica (nazwa łacińska: Artemisia, nazwa angielska: mugwort)
Bylica (Artemisia) to rodzaj z rodziny astrowatych (Asteraceae) liczący około 400 gatunków. Bylica spotykana jest przede wszystkim na półkuli północnej. Na obszarach stepowych bylice są dominującymi roślinami. Część bylic to rośliny jednoroczne lub byliny, ale niektóre gatunki to krzewy. Liście bylicy są zwykle aromatyczne i gorzkie.
Występujące w Europie gatunki bylicy to chwasty i rośliny ruderalne. Niektóre z bylic to rośliny lecznicze jak: bylica cytwarowa, bylica piołun oraz rośliny przyprawowe jak: bylica estragon i bylica piołun. W Polsce spotykamy siedem gatunków bylic: bylicę pospolitą (Artemisia vulgaris L.), bylicę piołun (Artemisia absinthium L.), bylicę boże drzewko (Artemisia abrotanum L.), bylicę estragon (Artemisia dracunculus L.), bylicę polną (Artemisia campestris L.), bylicę pontyjską (Artemisia pontica) oraz bylicę nadmorską (Artemisia maritima). Najliczniejszym gatunkiem jest bylica pospolita.
Łodyga bylicy jest prosto wzniesiona, wysoka i rozgałęziona. Liście bylic są ułożone na łodydze skrętolegle, różnią się znacznie u poszczególnych gatunków. Kwiaty bylicy zebrane są zwykle w drobne koszyczki, które zwisają lub u niektórych gatunków są wzniesione. Bylice należą do roślin wiatropylnych, a ten sposób rozmnażania jest u bylic zjawiskiem wtórnym, charakterystycznym dla roślin odkrytych, rozległych terenów.
Bylica pospolita (Artemisia vulgaris)
Bylica pospolita jest w Europie Środkowej gatunkiem najliczniej występującym. Bylica pospolita jest byliną osiągającą>