Piotr Rapiejko
dr n. med.
Piotr Rapiejko
Data publikacji 27.01.2021
Czas czytania ok. 5 min

Dąb (nazwa łacińska: Quercus, nazwa angielska: Oak)

Dęby są drzewami (rzadziej wysokimi krzewami) zaliczanymi do rodziny bukowatych (Fagaceae). Dąb jest typowym drzewem lasów Europy Środkowej. W Polsce rosną dziko dwa gatunki:

Dąb szypułkowy (Quercus robur), pospolite w całym kraju drzewo. Rośnie w lasach, parkach, przy drogach, w górach występuje do wysokości do 600-700 m n.p.m. Kwitnie zwykle na przełomie kwietnia i maja oraz w maju. Kwitnienie dębu szypułkowego przypada na okres około 2 tygodni przed dębem bezszypułkowym.

Dąb bezszypułkowy (Quercus petraea) jest w Polsce pospolity w lasach i parkach. Nie występuje na obszarach górskich i w północno-wschodniej części kraju (poza zasięgiem jego występowania). W parkach oraz do zadrzewień ulicznych często sadzone są inne gatunki: dąb burgundzki (Quercus cerris) czy dąb czerwony (Quercus rubra).

Kwiaty dębu męskie złożone są z 4-12 pręcików, z pojedynczym drobnym okwiatem. Stężenie pyłku jest bardzo zróżnicowane. Z uwagi na fakt, iż dąb dobrze znosi zanieczyszczenia miejskie, coraz częściej jest sadzony w miastach. W pobliżu kwitnących drzew, w parkach oraz na terenach podmiejskich (lasy dębowe) stężenie pyłku dębu może być bardzo wysokie. W centrach miast stężenia pyłku dębu zwykle są średnie i jedynie przez kilka dni w sezonie pylenia przekraczają wartości średnie. Z uwagi na różne terminy pylenia dębu szypułkowego i>