Pyłek leszczyny
Pyłek leszczyny (nazwa łazińska: Corylus, nazwa angielska: Hazel)
Leszczyna jest wysokim krzewem lub drzewem. Kwiaty męskie w formie zwisających, cylindrycznych kotków wytwarzane są późnym latem i jesienią. W gotowości czekają najpierw w na okres zimowego spoczynku, a następnie na pierwsze ciepłe dni przedwiośnia. Leszczyna zakwita jeszcze przed rozwinięciem się liści, które przeszkadzałyby w rozprzestrzenianiu się ziaren pyłku. Leszczyna kwitnie jako jedna z pierwszych roślin (w zależności od temperatury już w styczniu i lutym jak w 2014 roku lub w marcu i kwietniu jak w 2013 roku). Moment zakwitania leszczyny jest uznawany za początek botanicznego przedwiośnia.
W Polsce dziko rośnie jeden gatunek – leszczyna pospolita (Corylus avellana L.), pospolita w całym kraju; rośnie w lasach, na zrębach i w zaroślach. Leszczyna występuje w stanie dzikim w całej Europie i Azji Mniejszej aż po Kaukaz. W uprawie wykorzystywanych jest kilka gatunków leszczyny. Najwyższe stężenie pyłku leszczyny odnotowywane jest w pobliżu sadów leszczynowych, ogródków działkowych i ogrodów.
Ekspozycja na alergeny pyłku leszczyny jest ograniczona z uwagi na krótszy okres przebywania chorych na otwartych przestrzeniach w okresie pylenia leszczyny styczeń – marzec, gdy jeszcze jest stosunkowo chłodno. Pomiary aerobiologiczne dowodzą znacznych różnic w poziomie ekspozycji na alergeny pyłku leszczyny. To z kolei wpływa na stosunkowo niewielkie nasilenie>