Specyfika leczenia nadciśnienia tętniczego w dobie pandemii COVID-19
Pandemia COVID-19 wpłynęła na leczenie pacjentów z chorobami przewlekłymi, w tym z nadciśnieniem tętniczym. Współwystępowanie nadciśnienia tętniczego zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, dlatego jego kontrola ma istotne znaczenie. U części pacjentów β-adrenolityk może być preferowaną grupą leków hipotensyjnych w schemacie leczenia. Według aktualnych wytycznych nebiwolol jest wymieniany jako jeden z preferowanych β-adrenolityków. Pewne dodatkowe cechy leków mogą mieć znaczenie w leczeniu pacjentów po powikłaniach choroby COVID-19, jak i samej pandemii.
Pandemia COVID-19, ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz powszechny lockdown zmodyfikowały postępowanie w wielu chorobach przewlekłych. Przykładem może być nadciśnienie tętnicze, które nie tylko jako choroba współistnieją- ca zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkiego przebiegu COVID-19, ale też jako schorzenie, którego rozpoznawanie i przewlekłe kontrolowanie uległo pogorszeniu ze względu na sytuację w systemie ochrony zdrowia w okresie pandemii. U pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 w znacznym odsetku rozpoznaje się współistniejące nadciśnienie tętnicze. Szacuje się, że przy jednoczesnym występowaniu tej choroby ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 zwiększa się około 2-3-krotnie[1]. Ze względu na specyfikę sytuacji rozważa się różne modele postępowania, a także indywidualizację podejścia do leczenia pacjenta z nadciśnieniem tętniczym.
Wzmożona aktywacja układu renina-angiotensyna-aldosteron u pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 początkowo sugerowała możliwy związek pomiędzy ryzykiem ciężkiego prze- biegu COVID-19 a przyjmowaniem leków wpływających na ten układ (tj.>