Aleksandra Cichocka
mgr
Aleksandra Cichocka
Data publikacji 10.11.2022
Czas czytania ok. 10 min

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (International Diabetes Federation, IDF) podaje, że Polska jest wśród czterech krajów świata o największej częstotliwości (%) występowania stanu przedcukrzycowego. W 2013 roku stan przedcukrzycowy miało 16,5% Polaków w wieku 20-79 lat. Według prognoz IDF już za 13 lat, czyli w 2035 roku Polska będzie krajem o największej na świecie częstotliwości występowania stanu przedcukrzycowego[1], jeśli nie zrobimy wystarczająco dużo, aby zmienić tę tendencję.

Prognozy te są o tyle alarmujące, że stan przedcukrzycowy należy do jednego z najsilniejszych czynników ryzyka cukrzycy typu 2. Czynniki ryzyka cukrzycy typu 2, na które mamy wpływ to: nadwaga, otyłość, niska aktywność fizyczna, niewłaściwa dieta i stan przedcukrzycowy. Zapobieganie stanowi przedcukrzycowemu to jednocześnie zapobieganie cukrzycy typu 2 i powikłaniom m. in. sercowo-naczyniowym. Ponadto IDF podaje, że w związku z narastającą epidemią cukrzycy typu 2 bardzo ważne jest  zapobieganie tej chorobie między innymi przez profilaktykę i leczenie nadwagi i otyłości oraz zdrowe odżywianie i apeluje o tworzenie ogólnokrajowych programów społecznych. [2]

Dzisiejszy stan faktyczny potrzebuje ambasadorów profilaktyki stanu przedcukrzycowego oraz doradztwa dla pacjentów, jak zapobiegać czynnikom ryzyka stanu przedcukrzycowego.

Złote porady dla pacjentów o których wiemy, ale czy zawsze pamiętamy?

5 praktycznych wskazówek do wykorzystania w Twoim gabinecie!

1. Doradztwo w zapobieganiu nadwadze i otyłości, redukcji masy ciała i>

Dieta DASH na podium najzdrowszych diet świata

Dobroczynne działanie diety DASH

Dieta fleksitariańska

Lekarze pod opieką dietetyka, czyli bądźmy uważni na siebie….bo bywa, że szewc bez butów chodzi.

5 praktycznych porad, aby uniknąć stanu przedcukrzycowego i rozwoju cukrzycy