Standardy opieki medycznej w cukrzycy - 2020
W styczniu 2020 roku opublikowano Standardy Opieki Medycznej W Cukrzycy – 2020 (STANDARDS OF MEDICAL CARE IN DIABETES 2020) Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (ADA). Zawierają one kilka istotnych zmian w stosunku do rekomendacji z roku 2019. Dla diabetologów i każdego lekarza, który opiekuje się chorymi na cukrzycę, szczególnie ważne są zalecenia terapeutyczne. Przedstawiają się one, w dużym skrócie, następująco:
Cukrzyca typu 1
Nowe zalecenia nie przyniosły istotnych zmian i w kluczowych elementach podkreślają, że:
- większość chorych na cukrzycę typu 1 (T1DM) powinna być leczona insuliną wstrzykiwaną przed posiłkami oraz insuliną bazową lub za pomocą podskórnej ciągłej infuzji podskórnej,
- większość chorych na T1DM powinna stosować szybko - działające analogii insuliny w celu zredukowania ryzyka hipoglikemii,
- chorzy na T1DM powinni być szkoleni w sposobie dobierania dawek insuliny do ilości spożytych węglowodanów, glikemii przedposiłkowej oraz oczekiwanej aktywności fizycznej.
Insulina jest lekiem niezbędnym w terapii T1DM, ponieważ ta grupa chorych nie produkuje własnej insuliny w ogóle lub w minimalnych ilościach. Insulinopenia skutkuje oprócz hiperglikemii szeregiem innych zaburzeń metabolicznych, w tym hipertriglicerydemię, kwasicę ketonową i nasilony katabolizm tkankowy. Zaburzenia te, zwłaszcza gwałtownie rozwijające się, ostre, mogą zagrażać życiu chorego. W historii insulinoterapii T1DM można wyróżnić dwa okresy:
- wcześniejszy, obejmujący kilka dekad od wykrycia insuliny, promujący podawanie insuliny raz lub dwa razy dziennie.
- późniejszy (aktualny)>