Maciej Matuszczyk
dr n. med.
Maciej Matuszczyk
Data publikacji 31.12.2021
Czas czytania ok. 6 min

Pandemia COVID-19 spowodowała zmianę postrzegania dotychczasowej pracy opieki zdrowotnej. Widać to w przypadku psychiatrii ambulatoryjnej przekształconej z kontaktu bezpośredniego w online. Z jednej strony wzajemnego zakażenia obawiają się i lekarz, i pacjent. Z drugiej specyfika psychiatrii jako dziedziny medycyny umożliwia w pewnym stopniu zastąpienie kontaktu realnego przez zdalny.

Konieczność szybkiej zmiany konwencji pracy dla specjalistów i korzystania z pomocy dla pacjenta była trudna. Ale sytuacja wymusiła dostosowanie się obu stron do nowych warunków. Nie jest to idealne rozwiązanie, a najlepsze na czasy zarazy. W poniższym opracowaniu przedstawiam specyfikę relacji online w opiece psychiatrycznej.

Na początek definicja - czym jest wizyta zdalna?

Jest to wizyta u lekarza lub innego profesjonalisty opieki zdrowotnej, w ramach której wykonywane są standardowe procedury, z wyjątkiem tych których się nie da wykonać bez kontaktu fizycznego, np. badania internistycznego czy neurologicznego. Trudniej też można też ocenić ekspresję emocji czy spójność przekazu werbalnego z mową ciała. Na wartość tej wizyty w istotny sposób wpływa jakość techniczna komunikacji.
Synonimy wizyty zdalnej = wizyta online, e-wizyta, telewizyta, teleporada.

Aspekty prawne

W Polsce telemedycynę w aktach prawnych określa się jako procedury wykonywane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Definiują je ustawy o działalności leczniczej i o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz rozporządzenia wydane do>

Kwestie techniczne

Intymność i szczerość

Postępowanie po ustaleniu diagnozy