Magdalena Jałowska
dr n. med.
Magdalena Jałowska
Data publikacji 07.07.2022
Czas czytania ok. 5 min

Skrót informacji

Grzybica jest jedną z najczęstszych chorób paznokci [1]. Stanowi 50% wszystkich zmian chorobowych dotyczących płytki paznokciowej i w większości przypadków wywoływana jest przez dermatofity [1,2].

Do rozwoju grzybic predysponują następujące czynniki: przewlekła glikokortykosteroidoterapia, leczenie lekami immunosupresyjnymi, cytostatykami, przewlekła antybiotykoterapia, choroby współistniejące: AIDS, cukrzyca, zespół Cushinga, nadpotliwość, łuszczyca, otyłość, niedoczynność tarczycy, warunki występujące w środowisku pracy[3]. Onychomykoza występuje prawie u jednej trzeciej pacjentów z cukrzycą[4]. Sugeruje się, że osoby z niewyrównaną cukrzycą i hiperglikemią są bardziej oporne na leczenie grzybicy paznokci[5]. W diagnostyce zakażeń grzybiczych konieczne jest wykonanie bezpośredniego badania mikologicznego oraz hodowli. Onychomykoza w większości rozpoczyna się od grzybicy stóp i przybiera najczęściej formę dystalnej i bocznej podpaznokciowej grzybicy paznokci DLSO (distal and lateral subungual onychomycosis).

Różnicowanie grzybicy paznokci

W różnicowaniu grzybicy paznokci należy uwzględnić łuszczycę paznokci, liszaja płaskiego, zakażenia bakteryjne (P. aeruginosa), brodawki wirusowe pod i okołopaznokciowe oraz nowotwory łożyska paznokcia.

Leczenie grzybicy paznokci

Wybierając terapię ogólną należy uwzględnić patogen wywołujący zakażenie, stan zdrowia pacjenta oraz przyjmowane przez niego leki z powodu chorób współistniejących. Leczenie miejscowe grzybicy paznokci jest wystarczające w przypadku łagodnej infekcji i zajęcia niewielkiej powierzchni płytki paznokciowej. Grzybica dotycząca co najmniej kilku paznokci palców wymaga włączenia leków doustnych.

Itrakonazol

Lekiem pierwszego rzutu stosowanym w leczeniu grzybicy paznokci jest itrakonazol, ponieważ wykazuje szersze niż terbinafina spektrum działania obejmującego zarówno dermatofity, grzyby drożdżakopodobne i grzyby pleśniowe. Metabolit itrakonazolu, hydroksyitrakonazol ma bardzo silne powinowactwo do keratyny[6]. W przypadku zakażeń grzybiczych>

Flukonazol

Podsumowanie