Piotr Rapiejko
dr n. med.
Piotr Rapiejko
Data publikacji 01.02.2021
Czas czytania ok. 3 min

Topola (łac. Populus) jest w naszym klimacie najszybciej rosnącym drzewem. Jest przez to pospolita na terenie całego kraju, choć w warunkach naturalnych występuje głównie na terenach nadrzecznych i stanowi element lasów łęgowych. Była bardzo często sadzona w parkach i alejach.

Kwiaty topoli są zebrane w zwisające kotki. Rozwijają się one wczesną wiosną; zwykle w marcu i kwietniu, na krótko przed rozwinięciem się liści. Pyłek topoli nie odgrywa dużego znaczenia w alergologii. Alergeny pyłku topoli stosunkowo rzadko są przyczyną objawów chorobowych.

Topola jest drzewem dwupiennym. Oznacza to, że kwiaty męskie i żeńskie występują na oddzielnych okazach, na osobnych drzewach. Teoretycznie mogłoby to mieć znaczenie w postępowaniu prewencyjnym w alergologii. Sadząc tylko okazy żeńskie, można by ograniczyć liczbę ziaren pyłku topoli, który produkowany jest przez okazy męskie. Niestety okazy żeńskie topoli są niezbyt mile widziane przez dozorców. Na przełomie maja i czerwca na okazach żeńskich topoli dojrzewają owoce zawierające nasiona, do których przymocowany jest miękki, śnieżnobiały puch kielichowy. Dzięki temu nasiona są łatwiej przenoszone przez wiatr. Biały puch kielichowy topoli jest widoczny w pobliżu topól zarówno w powietrzu, jak i na ziemi, czasem w dużych ilościach. Okres owocowania topoli zbiega się w czasie z początkiem pylenia traw i wystąpieniem silnych objawów uczuleniowych wywołanych alergenami>