Anna Rycyk
lek.
Anna Rycyk
Beata Kasztelan-Szczerbińska
dr hab. n. med.
Beata Kasztelan-Szczerbińska
Halina Cichoż-Lach
prof. dr hab. n. med.
Halina Cichoż-Lach
Data publikacji 06.11.2024
Czas czytania ok. 9 min

Skrót informacji

Trimebutyna jest lekiem skutecznym w łagodze­niu dolegliwości bólowych występujących w prze­biegu zespołu jelita nadwrażliwego (IBS). Dobrze udokumentowane bezpieczeństwo farmakologiczne leku sprawia, że można go stosować nawet u dzieci. Artykuł prezentuje przegląd aktualnej wiedzy na te­mat skuteczności trimebutyny oraz możliwości jej zastosowania w terapii różnych podtypów IBS.

Wstęp

Zespół jelita nadwrażliwego (IBS) jest bardzo rozpowszechnionym schorzeniem. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób wśród zaburzeń interakcji jelitowo-mózgowych, wcześniej nazywa­nych czynnościowymi. Dotyka I I o/o- I 5% pacjen­tów i jest chorobą o okresach zaostrzeń i remisji [1,2] Jest obecnie najczęściej rozpoznawaną przewlekłą chorobą jelita [3]. IBS znacząco wpływa na jakość życia pacjenta, pogarszając ją, doprowadzając do wycofa­nia się z życia społecznego, pojawienia się lęku przed wystąpieniem kolejnego okresu zaostrzenia choroby oraz ograniczenia udziału pacjenta w codziennych zajęciach, a nierzadko nawet rezygnacji z kariery za­wodowej. Właściwe postępowanie u chorych z IBS od dawna skupia uwagę międzynarodowych eksper­tów, ponieważ terapia jednym lekiem rzadko kiedy łagodzi uciążliwe objawy u większości pacjentów.

Kryteria rozpoznania zespołu jelita nadwrażliwego (IBS)

Rozpoznanie zespołu jelita nadwrażliwego (IBS) powinno być postawione w oparciu o Kryteria Rzymskie IV, które zostały opublikowane w 2016 roku i stanowią międzynarodowy konsensus dotyczący chorób czynnościowych przewodu pokarmo­wego. Wśród nich wyróżnia się choroby czynno­ściowe jelit (kategoria C), spośród których najczę­ściej występującą jest zespół jelita nadwrażliwego [2,4] .IBS podzielono na podtypy:

  1. IBS z dominującym zaparciem (IBS-C, constipa­tion),
  2. IBS z dominującą biegunką (IBS-D, diarrhea),
  3. IBS ze zmiennym rytmem wypróżnień (IBS-M, mixed),
  4. niesklasyfikowana postać IBS (IBS-U, unclassified).

W różnicowaniu powyższych podtypów IBS wykorzystuje się bristolską skalę uformowania stol­ca. Stosuje się ją jedynie w odniesieniu>

Leczenie IBS

Maleinian trimebutyny

Podsumowanie