Adam Stępień
prof. dr hab. n. med.
Adam Stępień
Data publikacji 04.05.2022
Czas czytania ok. 5 min

Skrót informacji

  • Migrena, jako jeden z najczęstszych samoistnych bólów głowy, jest równocześnie jedną z głównych przyczyn w kategorii zaburzeń neurologicznych powodujących niepełnosprawność u osób dorosłych na świecie.
  • Migrenowe bóle głowy powstają w wyniku aktywacji czynnościowego układu trójdzielno- naczyniowego, co prowadzi do uwalniania licznych neuropeptydów i innych cząsteczek sygnałowych odpowiedzialnych za miejscowy odczyn zapalany i pobudzenie jąder w pniu mózgu.
  • Preparaty przeciwdepresyjne należą do leków o silnym potencjale zapobiegania atakom migreny.
  • W przeprowadzonym randomizowanym badaniu noninferiority obydwa leki przeciwdepresyjne amitryptylina i wenlafaksyna znacznie zmniejszyły liczbę napadów migreny w miesiącu. Chociaż korzyści z leczenia były statystycznie podobne, u pacjentów z migreną otrzymujących amitryptylinę częściej odnotowano zdarzenia niepożądane, takie jak suchość w ustach, zaparcia, senność, przyrost masy ciała i zmęczenie. Z tego powodu wenlafaksyna może mieć pierwszeństwo przed amitryptyliną w leczeniu profilaktycznym migreny.

Hedayat M, et al. Clin Neurol Neurochirurg. 2022; doi:10.1016/j.clineuro.2022.107151.

Porównanie wenlafaksyny (VLF) i amitryptyliny (AMT) - badanie

Prezentowane badanie miało na celu porównanie wpływu wenlafaksyny (VLF) i amitryptyliny (AMT) na zmniejszenie częstości występowania i nasilenia napadów migreny u pacjentów z migreną przewlekłą. Do badania włączeni zostali pacjenci z migreną przewlekłą i losowo podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa otrzymywała amitryptylinę w dawce 25 mg wieczorem, druga grupa otrzymywała wenlafaksynę w dawce 37,5 mg raz na dobę. Czas trwania leczenia wynosił osiem tygodni. W badaniu wzięło udział 80 pacjentów, z czego 57,5% stanowiły kobiety. Średni wiek uczestników wynosił 33 lata, a średni czas trwania choroby 8 lat. Zarówno amitryptylina, jak i wenlafaksyna znacząco zmniejszyły liczbę napadów migreny w miesiącu (AMT: z 10,98 do 2,98, VLF: z 9,98 do 3,18) oraz sześciopunktowy wynik w teście bólu głowy (HIT-6) (AMT: z 67,78 do 49,73, VLF : od 66,65 do 48,88). W badaniu nie zaobserwowano znaczącej różnicy między tymi dwoma lekami. Wyniki nie wykazały istotnego związku między wiekiem i czasem trwania choroby, a wynikiem testu HIT-6. Tempo spadku częstości występowania napadów migreny w wyniku testu HIT-6 u mężczyzn było wyższe niż u kobiet, co przemawia za modyfikującą rolą płci na występowanie migreny. We wnioskach autorzy badania stwierdzili, że skuteczność AMT i VLF>

Komentarz: Migrena - zaburzenie nerwowo-naczyniowe

Mechanizm powstawania bólu

Preparaty przeciwdepresyjne w leczeniu migreny

Cele i wnioski z badania