Lek. Katarzyna Samelska
Lek. Katarzyna Samelska
Data publikacji 07.03.2022
Czas czytania ok. 2 min

Wirus SARS-CoV-2 jest wirusem rodzaju beta-koronawirusów. Zakażenie nim może skutkować powstaniem ostrej odpowiedzi zapalnej ze strony układu oddechowego i stanu zagrożenia życia w mechanizmie niewydolności oddechowej w przebiegu choroby COVID-19.

Poza zajęciem układu oddechowego, znane są objawy oczne zakażenia koronawirusem, w tym (najczęściej raportowane) wirusowe zapalenie spojówek. Różne struktury gałki ocznej, w tym siatkówka mogą być zajęte w przebiegu infekcji COVID-19. Wykazano obecność białek S i N wirusa SARS-CoV-2 w komórkach naczyń siatkówki a także powikłania naczyniowe dna oka u pacjentów zarażonych.

Nie wykazano jednak, aby zakażenie SARS-CoV-2 wpływało na pogorszenie przebiegu AMD (zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem). Wpływ na przebieg choroby ma natomiast rezygnowanie ze stałego monitorowania i postępowania zgodnie z przyjętym schematem leczenia.

Leczenie wysiękowej postaci AMD jest leczeniem długotrwałym, często wieloletnim. Obejmuje ono stałą opiekę i monitorowanie stanu plamki, m.in. poprzez wykonywanie badania OCT plamki oraz regularne iniekcje doszklistkowe preparatów zmniejszających nowotwórstwo naczyniowe. W przypadku wysiękowej postaci AMD zaniechanie iniekcji doszklistkowej, gdy jest ona wskazana, może skutkować nieodwracalnymi zmianami w plamce, np. blizną plamki.

Na początku pandemii pacjenci przewlekle chorzy nie zgłaszali się na zaplanowane wizyty okulistyczne, co skutkowało to pogarszaniem efektów leczenia pacjentów z wysiękową postacią AMD oraz ze zgłaszaniem się do okulisty w stadium>