Wpływ zakażenia SARS-CoV-2 na przebieg jaskry
Wirus SARS-CoV-2 powodujący chorobę COVID-19 jest wirusem RNA należącym do rodzaju beta-koronawirusów. Zakażenie SARS-CoV-2 skutkuje objawami infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, co w efekcie może prowadzić do choroby SARS (severe acute respiratory syndrome) oraz ryzyka śmierci w mechanizmie niewydolności oddechowej.
Badany jest wpływ zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na narządy poza układem oddechowym, w tym na narząd wzroku. Częstym objawem okulistycznym COVID-19 są zaburzenia przedniego odcinka oka, w tym zapalenie spojówek. Opisane zostały rzadsze przypadki wystąpienia chorób demielinizacyjnych oraz zapalnych nerwu wzrokowego w przebiegu COVID-19. Nie ma natomiast jednoznacznych dowodów na to, żeby sama infekcja koronawirusem wpływała na uszkodzenie nerwu wzrokowego w przebiegu jaskry. Leczenie jaskry u pacjentów z COVID-19 jest takie samo jak przed infekcją.
Ważnym aspektem leczenia COVID-19 jest sterydoterapia u niektórych pacjentów. Należy wiedzieć, że u części pacjentów, niezależnie, czy przed zachorowaniem na COVID-19 mieli stwierdzoną jaskrę, czy nie, pod wpływem leczenia sterydami dochodzi do zwyżek ciśnienia wewnątrzgałkowego. Takich pacjentów nazywa się „steroid responders” i należy u nich monitorować ciśnienie wewnątrzgałkowe podczas sterydoterapii. Podwyższone ciśnienie u pacjenta z jaskrą może doprowadzić do postępu uszkodzenia nerwu wzrokowego i progresji jaskry. Stąd ważnym jest, aby monitorować stan nerwu wzrokowego pacjentów z jaskrą po przebytej infekcji COVID-19 szczególnie wtedy, gdy byli oni leczeni>