Założenia do nowego modelu organizacji opieki zdrowotnej nad pacjentem z astmą w Polsce
Według opracowania GINA w celu poprawy opieki nad astmą i wyników pacjentów zalecenia kliniczne oparte na dowodach muszą być rozpowszechnione i wdrożone na szczeblu krajowym i lokalnym oraz zintegrowane z praktyką kliniczną [56]. Założenia polskiej strategii leczenia astmy mają opierać się na wielu udanych programach na całym świecie. Wdrożenie strategii powinno angażować środowiska medyczne, zarówno lekarzy rodzinnych, jak i wspierających ich specjalistów, a także uwzględniać warunki kulturowe i społeczno-ekonomiczne. Należy monitorować efektywność zdrowotną i ekonomiczną wdrażanych programów, aby można było podjąć decyzję o ich kontynuowaniu lub modyfikacji. Każda inicjatywa musi uwzględniać charakter krajowego systemu opieki zdrowotnej i jego zasobów (np. ludzi, infrastruktury, dostępnych metod leczenia), ponieważ tylko przy zaangażowaniu wszystkich stron możliwe będzie osiągnięcie celu, jakim jest poprawa jakości opieki, przynosząca wzrost wartości zdrowotnej w tym obszarze.
Założenia polskiej strategii leczenia astmy opierają się na doświadczeniu programów skutecznie wdrożonych w wielu krajach europejskich
Rycina 1. Rekomendacje systemowe
Rycina 2. Rekomendacje świadomościowe
Podstawowa opieka zdrowotna
Głównym celem lekarzy rodzinnych w Polsce powinno być wstępne rozpoznanie astmy oraz kontynuacja leczenia przewlekłego dorosłych pacjentów z tą chorobą.
Wstępne rozpoznanie
Kluczowy element przy podejrzeniu astmy to przeprowadzenie wystandaryzowanego wywiadu lekarskiego i badania przedmiotowego oraz wykonanie badania spirometrycznego.
W celu>