Anna Antosik-Wójcińska
dr hab. n. med.
Anna Antosik-Wójcińska
Data publikacji 08.03.2022
Czas czytania ok. 8 min

Opis przypadku 1

Depresja z towarzyszącymi zaburzeniami odżywiania

Pacjentka 18-letnia. Od 1,5 roku w psychoterapii z powodu zaburzeń odżywiania (bulimia). Po roku psychoterapii stabilizacja stanu psychicznego, zmniejszenie nasilenia objawów bulimii. Pół roku temu pogorszenie stanu psychicznego związane trudną sytuacją psychospołeczna i rodzinną (problemy szkolne, brak akceptacji w grupie rówieśniczej, rozwód rodziców).

Od miesiąca do nasilonych objawów bulimii dołączyły się objawy depresyjne. Pacjentka trafiła do psychiatry, uskarżała się na brak energii, smutek, przygnębienie, apatię, abulię, trudności w wykonywaniu podstawowych codziennych czynności, nadmierną senność w ciągu dnia. Śpi po kilkanaście godzin na dobę, relacjonuje trudności w koncentracji uwagi i zapamiętywaniu, przekładające się na pogorszenie wyników w nauce.

Choroby somatyczne: pacjentka nie leczona z powodu chorób somatycznych

Rozpoznanie: depresja, bulimia

Wdrożone postępowanie:

Włączono leczenie fluoksetyną początkowo w dawce 20 mg/d obserwując wyraźną poprawę nastroju i napędu, ustąpienie nadmiernej senności, poprawę w zakresie koncentracji uwagi i zapamiętywania. Po 4 tygodniach po dalszym zwiększeniu dawki fluoksetyny do 40 mg/d oprócz pełnego ustąpienia objawów depresyjnych zaobserwowano stopniową poprawę w zakresie napadów objadania i zachowań kompensacyjnych. Po kolejnych 4 tygodniach zaobserwowano niemal całkowite ustąpienie napadów bulimicznych. Pacjenta relacjonowała, że swój stan psychiczny oceni jako „dobry i stabilny”. Przez>