Zmiany snu związane z wiekiem i zaburzenia typowe dla konkretnych grup wiekowych
Skrót informacji
Wraz z upływem lat zmienia się u człowieka obraz i struktura snu. Sprawdź charakterystykę zmian snu związanych z wiekiem i dowiedz się, jakie zaburzenia snu są najczęściej spotykane w poszczególnych grupach wiekowych.
Okres noworodkowy (0-2 m.ż.)
Noworodki śpią przeważnie od 16 do 20 godzin na dobę. Okresy snu trwają od 1 do 4 godzin i są podzielone 1-2 godzinnymi okresami czuwania. W badaniu EEG noworodków wyodrębniono 3 rodzaje snu: sen spokojny przypominający NREM, sen z ruchami gałek ocznych i aktywnością fazową napięcia mięśniowego, przypominający REM oraz sen niezróżnicowany, o cechach dwóch uprzednio wymienionych. Sen przypominający REM obejmuje 50% czasu snu.
Kłopoty ze snem u noworodków mogą wynikać z problemów somatycznych takich jak refluks żołądkowy, kolka lub dolegliwości związane z nietolerancją laktozy.
Okres niemowlęcy (2-12 m.ż.)
Niemowlęta przesypiają przeważnie od 2 do 4,5 godziny w ciągu dnia (od 1 do 4 drzemek) i od 9 do 12 godzin w nocy. Dzienna drzemka trwa zazwyczaj od 30 minut do 2 godzin. W pierwszych 3 miesiącach życia okres snu trwa najdłużej od 3 do 4 godzin, zaś w 4-6 miesiącu od 6 do 8 godzin.
Podczas okresu niemowlęcego zmienia się struktura snu. Aktywny sen REM się skraca. Od 6 miesiąca wyodrębniają się 3 stadia snu NREM (stadium 1,2 i sen wolnofalowy). Długość pojedynczego cyklu snu wynosi około 50 minut. Cykl kończy się krótkim okresem wybudzenia. W drugim miesiącu życia wybudzeń jest od 7-10, zaś w 12 miesiącu życia jest ich 4-6.
Trudności związane ze snem u niemowląt to najczęściej przebudzenia ze snu nocnego (25-50% w 6-12 m.ż.), trudności z zasypianiem lub problem z uspokojeniem przed zaśnięciem (50% dzieci w 12 m.ż).
Najczęstszymi zaburzeniami snu>