Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 13.06.2022
Czas czytania ok. 1 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Długotrwałe zaburzenia snu u kobiet w okresie menopauzalnym są ściśle związane z zaburzeniami sercowo-naczyniowymi,  metabolicznymi oraz  funkcji poznawczych. Obecnie terapia hormonalna jest standardowym leczeniem  objawów menopauzy. Do tej pory nie potwierdzono jednak, czy hormonalna terapia menopauzalna poprawia jakość snu.

W czasopiśmie „Menopause” ukazał się przegląd systematyczny z metaanalizą randomizowanych badań klinicznych dotyczących wpływu różnych metod hormonalnej terapii menopauzalnej na jakość snu u kobiet w okresie menopauzy.  Jakość snu była oceniana subiektywnie lub na podstawie polisomnografii. Do przeglądu włączono 15 randomizowanych badań kontrolnych obejmujących 27 715 kobiet – 14 058 w grupie badanej oraz 13 657 w grupie kontrolnej. Średni wiek wynosił od 49.7±4.4 do 64.1 ± 0.6 lat.

12 badań wykazało poprawę jakości snu w ocenie subiektywnej, ale nie obserwowano zmian parametrów w badaniu polisomnograficznym. Efekt był zależny od rodzaju estrogenu oraz drogi podania leku. Zaobserwowano, iż preparaty zawierające 17β-estradiol oraz skoniugowane  estrogeny poprawiają jakość snu, natomiast walerianian estradiolu nie wykazuje takiego działania. Zaobserwowano, że efekt był korzystniejszy w przypadku stosowania przezskórnej terapii hormonalnej w porównaniu z terapią doustną. Może to być związane z bardziej stabilnym poziomem estradiolu  w surowicy krwi w przypadku drogi transdermalnej – brak efektu pierwszego przejścia przez wątrobę. Co ważne, korzystny wpływ na jakość snu posiadały preparaty estrogenowo/progestagenowe, w przypadku stosowania samego estrogenu nie>