Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 15.03.2021
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

12 listopada 2020 roku na łamach the New England Journal of Medicine opublikowane zostało, jak dotąd największe i obejmujące najszerszą grupę pacjentów, badanie porównujące antybiotykoterapię bez interwencji chirurgicznej z appendektomią u pacjentów z zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Wykazano w nim, iż 7 na 10 pacjentów, którzy otrzymali antybiotykoterapię uniknęło interwencji chirurgicznej co jest szczególnie istotne w okresie przeciążenia służby zdrowia z powodu pandemii COVID-19.

W badaniu Comparison of Outcomes of Antibiotic Drugs and Appendectomy (CODA) poddano wstępnej ocenie 8168 dorosłych pacjentów, którzy trafili na oddziały ratunkowe w USA z powodu potwierdzonego m. in. w tomografii komputerowej zapalenia wyrostka robaczkowego. Kryteriami wyłączenia z badania były m. in.: wstrząs septyczny, rozlane zapalenie otrzewnej, nawrotowe zapalenie wyrostka, obecność gazu poza światłem wyrostka i płynu w jamie otrzewnej. Co ciekawe, do badania włączono pacjentów z obecnością konkrementu (appendicolith) w wyrostku oraz pacjentów z uwidocznioną w badaniu obrazowym perforacją wyrostka bez wyżej wymienionych kryteriów wyłączenia. Ostatecznie randomizacji poddano 1552 pacjentów – 776 osób przydzielono do interwencji pod postacią antybiotykoterapii i tyle samo osób poddano appendektomii. Obecność konkrementu potwierdzono u 27% pacjentów.

W grupie antybiotykoterapii przez co najmniej 24 godziny pacjenci otrzymywali postać dożylną leku, a następnie postać doustną, łącznie przez 10 dni. Wyboru antybiotyków dokonywał klinicysta w oparciu>