Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 10.12.2021
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) jest wiodącą przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 20 lat częstość występowania AMD wzrośnie o 47% na świecie.

Za utratę widzenia odpowiada głównie postać zaawansowana AMD, w której wyróżnia się 2 podtypy - postać neowaskularną AMD (nAMD) oraz zanik geograficzny (GA). Co ważne, obecnie dostępna jest tylko terapia nAMD polegająca na doszklistkowym podawaniu inhibitorów naczyniowego czynnika wzrostu śródbłonka (anty-VEGF). Jak dotąd nie opracowano metod leczenia zaniku geograficznego.

Dlatego identyfikacja potencjalnie modyfikowalnych czynników ryzyka, które mogą być związane z rozwojem wczesnej postaci AMD lub progresji wczesnej do zaawansowanej postaci choroby, jest kluczowa w walce z tym poważnym problemem zdrowotnym.

W wielu badaniach epidemiologicznych podjęto próbę zidentyfikowania modyfikowalnych czynników ryzyka AMD. Wykazano, że palenie tytoniu ma najsilniejszy związek z zaawansowaną postacią AMD. Natomiast związek wielu innych potencjalnie modyfikowalnych czynników ryzyka (np. wskaźnik masy ciała, ciśnienie tętnicze lub operacja zaćmy) z występowaniem AMD nie jest jednoznaczny, a co za tym idzie, ich znaczenie w zapobieganiu AMD jest niejasne.

Autorzy pracy opublikowanej 4 listopada w czasopiśmie „JAMAOphthalmology” oceniali potencjalny wpływ takich czynników jak palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, BMI, ciśnienie tętnicze oraz poziom glikemii na ryzyko wystąpienia zaawansowanej postaci AMD>