Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 10.12.2021
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

W październikowym numerze World Psychiatry - najwyżej punktowanego czasopisma z zakresu psychiatrii – ukazała się metaanaliza „Initial treatment choices to achieve sustained response in major depression: a systematic review and network meta-analysis” omawiająca problematykę wyboru najbardziej skutecznych metod terapeutycznych pod kątem zarówno reakcji na leczenie, jak również zdolności utrzymania pacjenta w długoterminowej remisji.

Metaanaliza – założenia

Depresja jest zazwyczaj zaburzeniem nawracającym. Ważne jest zatem, aby rozpoczynać leczenie pacjenta od terapii, które nie tylko dają szansę na szybką poprawę w ostrej fazie leczenia, ale także - a może przede wszystkim - na długoterminowe utrzymanie pacjenta w dobrym stanie również po jej zakończeniu.

Autorzy zbadali powiązania między początkowym leczeniem a osiągnięciem trwałej poprawy przeprowadzając metaanalizę sieciową randomizowanych badań kontrolowanych (RCT), w których dorośli pacjenci z zaburzeniem depresyjnym byli losowo przydzielani do leczenia „ostrego” z wykorzystaniem: psychoterapii (PSY), protokołowanej farmakoterapii (PHA), ich połączenia (COM), standardowego leczenia w podstawowej lub specjalistycznej opiece zdrowotnej (STD) albo placebo (w postaci tabletki doustnej), a następnie byli obserwowani w trakcie fazy podtrzymującej leczenia. Zgodnie z projektem, leczenie ostrej fazy można było kontynuować w fazie podtrzymującej, zmienić na inne leczenie lub zastosować leczenie uznaniowe. Uwzględniono 81 RCT z udziałem 13 722 pacjentów. Długotrwałą poprawę zdefiniowano jako wystąpienie reakcji na ostre leczenie bez>