Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 12.12.2023
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Endometrioza to obecność tkanki podobnej do endometrium poza jamą macicy, najczęściej w otrzewnej miednicy lub jajnikach. Powoduje ona przewlekłe dolegliwości bólowe i niepłodność. Jest to częsty problem ginekologiczny, który dotyczy 10% - 15% kobiet w wieku rozrodczym. Istnieje kilka hipotez próbujących wyjaśnić przyczynę endometriozy – choroba miałaby się pojawiać z powodu wstecznej menstruacji i zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego, metaplazji bądź z pozostałości tkanki przewodów Műllera.

Nowe spojrzenie na przyczynę endometriozy proponują japońscy badacze, którzy w czerwcu b.r. na łamach czasopisma Sci. Transl. Med. dostarczyli silnych dowodów, iż przyczyną choroby może być infekcja Gram-ujemnymi, beztlenowymi bakteriami z rodzaju Fusobacterium, głównie F. nucleatum.

Choć głównym składnikiem mikrobioty pochwy są pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacilli) to w przypadku dysbiozy możliwa jest obecność również innych bakterii, w tym F. nucleatum. Obecność tego mikroorganizmu w wymazach z pochwy była znacznie częstsza u kobiet z endometriozą, w porównaniu z grupą kontrolną. Chociaż jama macicy uznawana jest za jałową to nowe badania z użyciem czułych metod detekcji potwierdziły niskie miana F. nucleatum również w tej lokalizacji. Poza drogą wstępującą możliwe jest również przeniesienie tych bakterii z jamy ustnej drogą naczyń krwionośnych.

Muraoka A i wsp. wykazali u ludzi, iż obecność F. nucleatum w jamie macicy pobudza układ>