Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 12.04.2021
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

W ostatnich latach obserwuje się wzrost częstości występowania u dzieci chorób przewodu pokarmowego takich jak nieswoiste choroby zapalne jelit (IBD) czy celiakia. Z pewnością przyczynia się do tego środowisko w jakim żyjemy, dieta, stres oraz stosowane leki. Wymienione czynniki mają istotny wpływ na mikrobiotę jelitową, której rola w patogenezie nieswoistych zapaleń jelit jest niepodważalna. Przede wszystkim u pacjentów z IBD obserwuje się zmniejszenie różnorodności mikrobioty. Wydaje się, że to właśnie antygeny bakteryjne w nie do końca poznanej sekwencji zdarzeń stymulują reakcje immunologiczne, czego skutkiem jest przewlekły stan zapalny w przewodzie pokarmowym.

Grupą leków o najlepiej poznanym wpływie na skład mikrobioty jelitowej są antybiotyki. To działanie zależy od rodzaju antybiotyku, jego dawki oraz czasu trwania terapii. Ponadto znaczenie ma również wiek, w którym była ekspozycja na antybiotyki. Przyjmuje się, że przez pierwsze 2-3 lata życia dziecka programowana jest mikrobiota, co ma kluczowy i długotrwały wpływ na dalszy rozwój oraz zdrowie. Z tego powodu wszystkie czynniki wpływające na mikrobiotę jelit w tym okresie mogą mieć konsekwencje dla zdrowia w późniejszym okresie życia.

Związek między ekspozycją na antybiotyki i występowaniem chorób układu pokarmowego u osób dorosłych jest już dobrze poznany. Jak dotąd takie dane dotyczące populacji pediatrycznej są skąpe. Dlatego autorzy przeglądu systematycznego opublikowanego marcu>