Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 12.04.2022
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Wirus SARS-CoV2 rozprzestrzenia się na całym świecie od grudnia 2019 r., powodując dobrze znaną pandemię COVID-19. Od wybuchu pandemii zaraziło się ponad 185 mln osób na świecie do lipca 2021 roku. Nadal pozostaje wiele otwartych pytań dotyczących tej choroby, a patogeneza i różnorodność jej objawów są wciąż trudne do wytłumaczenia.

Jedno z pytań dotyczy stosowania w okresie pandemii złożonej, estrogenowo-progestagenowej, antykoncepcji hormonalnej ze względu na zwiększone ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych w przebiegu COVID-19. Drugie zagadnienie  związane jest z bezpieczeństwem szczepień przeciwko COVID-19 u kobiet stosujących terapię hormonalną (antykoncepcję lub hormonalną terapię menopauzalną).

Na to pytanie starali się odpowiedzieć autorzy przeglądu opublikowanego na łamach  „The European Journal of Contraception & Reproductive Health Care”.

Dostępne dane sugerują, że kobiety chorują na COVOD-19 tak samo często jak mężczyźni, ale liczba hospitalizowanych mężczyzn jest 1,1 razy większa w porównaniu z kobietami. Biorąc pod uwagę leczenie na Oddziale Intensywnej Terapii oraz liczbę zgonów to różnica jest jeszcze większa. Liczba mężczyzn przyjmowanych na OIOM z powodu COVID-19 jest 1,8 razy, a liczba zgonów 1,5 razy większa w porównaniu z kobietami, w każdym wieku. Wyniki te potwierdzają hipotezę o ochronnej roli żeńskich hormonów płciowych.

Nie ustalono, czy takie działanie protekcyjne wynikające z profilu działania naturalnych estrogenów będzie identyczne w przypadku stosowania złożonej antykoncepcji hormonalnej.>