Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 11.05.2023
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Wg WHO jesteśmy obecnie świadkami największej w historii epidemii ptasiej grypy obejmującej teren Europy i Ameryki Północnej. Epidemia ta jest spowodowana jest przez wysoce zjadliwe wirusy H5N1 z kladu 2.3.4.4b, które pojawiły się w Holandii w październiku 2020 r. po czym rozprzestrzeniły się na inne rejony świata. Niedawny raport Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności i innych agencji wykazał, że od października 2021 r. padło lub zostało zabitych w zakładach drobiarskich ponad 58 milionów ptaków dotkniętych wirusem grypy H5N1.

Po raz pierwszy wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) podtypu H5 została opisana w 1996 r. na farmie gęsi w Chinach. Rok później wirusy te zostały powiązane z dużą epidemią wśród drobiu w Hong Kongu, z późniejszymi infekcjami u ludzi w tym przypadkami śmiertelnymi. Od tego czasu ten podtyp wirusa ptasiej grypy obecny jest pośród ptactwa hodowlanego i dzikiego w Azji Południowo-Wschodniej. Opisano kilka wcześniejszych przypadków epidemii HPAI H5 w Europie spowodowanych zawleczeniem wirusa przez ptaki wędrowne ale nigdy rozwój epidemii nie była tak duży jak obecnie.

Wg naukowców niepokój wzbudza rozprzestrzenienie się wirusa H5N1 pośród norek w hodowlach w Hiszpanii zaobserwowane w październiku ubiegłego roku, ponieważ w tym przypadku mamy prawdopodobnie do czynienia z rozprzestrzenianiem się wirusa między ssakami co może pozwolić na dalszą>