Chirurgia bariatryczna – czy tylko redukcja masy ciała?
- Logo sekcji
Otyłość to przewlekła choroba z tendencją do nawrotów i co bardzo ważne – z poważnymi konsekwencjami. U otyłych pacjentów częściej występują choroby układu krążenia, cukrzyca typu 2. Otyłość zwiększa również ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Niestety postępowanie niefarmakologiczne, dieta, aktywność fizyczna, często nie są skuteczne. Należy wtedy wdrożyć farmakoterapię, a w niektórych przypadkach leczenie chirurgiczne.
W czasopismach JAMA i European Heart Journal opublikowano wyniki badań, w których oceniano wpływ chirurgii bariatrycznej na ryzyko występowania nowotworów związanych z otyłością oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. W obu badaniach porównywano dwie grupy chorych, grupę badaną, w której zastosowano leczenie chirurgiczne z grupą kontrolną dopasowaną pod względem podstawowych cech.
W JAMA opublikowano wyniki retrospektywnego badania kohortowego obejmującego 30 318 chorych – 5053 w grupie badanej i 25 265 grupie kontrolnej. Celem badania była ocena wpływu chirurgii bariatrycznej na ryzyko występowania nowotworów złośliwych związanych z otyłością – rak gruczołowy przełyku, nerek, piersi (zdiagnozowany w wieku ≥55 lat) lub rak piersi u młodszych kobiet po obustronnym usunięciu jajników; rak wpustu żołądka, okrężnicy, odbytnicy, wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, jajników, trzonu macicy, tarczycy i szpiczak mnogi. Mediana wieku wynosiła 46 lat, mediana BMI 47 kg/2. W okresie obserwacji 96 osób w grupie badanej i 780 w grupie kontrolnej zachorowało na nowotwór związany>