Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 09.07.2022
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Palenie papierosów w dalszym ciągu uznawane jest za najpoważniejszy czynnik ryzyka rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Jednakże napływ coraz większej ilości danych, pochodzących z najnowszych badań ukazuje dużą (i wciąż rosnącą) rolę także innych, pozatytoniowych czynników, które mogłyby wskazywać na zwiększone ryzyko późniejszego rozwoju tej choroby. Poszczególne czynniki mogą mieć zróżnicowany wpływ w zależności od płci, co również nie pozostaje bez znaczenia i powinno być brane pod uwagę podczas diagnostyki.

W przypadku kobiet chorych na POChP, dane z badań epidemiologicznych mówią o tym, że duża część pacjentek (niektóre źródła podają wręcz, że większość) nigdy nie paliła papierosów. Pojawiła się więc naturalna potrzeba dokładniejszego zbadania czynników predykcyjnych rozwoju POChP również u osób, które nie mają historii palenia tytoniu.

W ostatnich tygodniach na łamach ERJ OPEN RESEARCH została opublikowana praca australijskich badaczy, w której podniesiono temat zbadania czynników predykcyjnych rozwoju POChP u kobiet, które nigdy nie paliły papierosów (Predictors of chronic obstructive pulmonary disease in women who have never smoked: a cohort study). Było to badanie retrospektywne, kohortowe, obejmujące 3584 kobiety po 45 roku życia, bez historii palenia tytoniu ani diagnozy POChP. Okres obserwacji obejmował 23 lata. Dane pochodziły z kohorty dużego australijskiego badania populacyjnego, dotyczącego zdrowia kobiet>