Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 09.07.2021
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Czy chirurgia bariatryczna może wpływać na wzrok pacjenta z cukrzycą?

Retinopatia cukrzycowa (DR) występuje u 35,4% pacjentów z cukrzycą typu 2 (DMT2) i jest jedną z najczęstszych przyczyn nowych przypadków ślepoty o osób w wieku 20-74 lat. Szacuje się, że ze względu na wzrost zachorowalności na cukrzycę, liczba pacjentów z retinopatią cukrzycową na świecie wzrośnie w 2030 r. do 191 milionów. Pomimo kontroli glikemii u około 17% pacjentów retinopatia cukrzycowa przejdzie w postać retinopatii proliferacyjnej w ciągu 10 lat.

Chirurgia bariatryczna jest skuteczną metodą leczenia otyłości i schorzeń towarzyszących, w szczególności cukrzycy typu 2. Oprócz utraty masy ciała  pacjenci poddani zabiegom z zakresu chirurgii metabolicznej osiągają lepszą kontrolę glikemii lub nawet remisję cukrzycy. Wykazano też redukcję częstości występowania mikroangiopatii u pacjentów leczonych tą metodą. Osiągano jednak sprzeczne wyniki dotyczące wpływu na retinopatię cukrzycową– niektóre badania sugerowały gorszy przebieg DR, czego przyczyną jest szybka poprawa kontroli glikemii.

W związku z tym przeprowadzono systematyczny przegląd badań z metaanalizą, którego celem  było porównanie krótko- i długoterminowego wpływu operacji bariatrycznej na przebieg retinopatii cukrzycowej  u pacjentów z cukrzycą typu 2 z leczeniem zachowawczym.  Wyniki przeglądu opublikowano w maju 2021 roku w American Journal of Ophthalmology.

Do przeglądu włączono 14 badań (2 badania randomizowane i 12 badań obserwacyjnych) opublikowanych w latach 2013-2020. Łącznie>