Diagnostyka aplikacją w telefonie?
- Logo sekcji
Cyfryzacja, wspomaganie cyfrowe, sztuczna inteligencja, rzeczywistość rozszerzona to terminy coraz częściej obecne w medycynie.
W ostatnim wydaniu J Eur Acad Dermatol Venereol zostało zaprezentowane badanie dotyczące wykorzystania technologii mobilnej, opartej na sieci neuronowej, jako wsparcie diagnostyczne dla lekarzy pierwszego kontaktu w rozpoznawaniu schorzeń dermatologicznych: A machine learning-based, decision support, mobile phone application for diagnosis of common dermatological diseases.
Prezentowane badanie jest pierwszym, zakrojonym na tak szeroką skalę, przeprowadzonym w warunkach rzeczywistych i sytuacjach klinicznych. Badanie zostało przeprowadzone w Indiach. Głównym celem badania była ocena skuteczności i trafności diagnostycznej aplikacji mobilnej.
Oprogramowanie aplikacji mobilnej zostało zbudowane na strukturze sieci neuronowej, której cechy dają możliwość samouczenia się aplikacji. Program jest algorytmem uczenia maszynowego, w którym budowany jest model matematyczny na podstawie przykładowych danych, zwanych danymi treningowymi, w celu prognozowania lub podejmowania decyzji.
Do samego procesu nauki oprogramowania wykorzystano 15 418 zweryfikowanych pod kątem cech klinicznych i rozpoznania dermatologicznego zdjęć wysokiej rozdzielczości. W tym 3068 zdjęć było danymi treningowymi.
Oceniana aplikacja pozwala na diagnozę czterdziestu najczęstszych chorób skóry, bez względu na jej kolor. Rozpoznawane przez nią schorzenia to dla przykładu: grzybica paznokci, trądzik różowaty, melazma, bielactwo, brodawki odbytowo-płciowe, półpasiec, czerniak, rogowacenie słoneczne, liszaj płaski i inne. W celu oceny przydatności klinicznej aplikacji, została ona udostępniona lekarzom pracującym w wiejskich i miejskich>