Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 15.03.2021
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Nowe wytyczne ESC dotyczące kardiologii sportowej i aktywności fizycznej u pacjentów kardiologicznych

W dniu 29 sierpnia 2020 roku opublikowano wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) dotyczące kardiologii sportowej i aktywności fizycznej u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego. To pierwsze wytyczne obejmujące nie tylko osoby intensywnie czy zawodniczo zajmujące się sportem, ale dotyczące także największej grupy – osób rekreacyjnie uprawiających sport czy rozpoczynające aktywność fizyczną z powodów zdrowotnych.

Zwiększenie aktywności fizycznej jest głównym zaleceniem dla osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego jako podstawa niefarmakologicznej terapii i profilaktyki chorób kardiologicznych.

Każdej zdrowej osobie dorosłej, niezależnie od wieku i płci, zaleca się minimum 150 min. aktywności fizycznej wydolnościowej o umiarkowanej intensywności w ciągu 5 dni w tygodniu lub 75 min. aktywności o wysokiej intensywności w ciągu 3 dni w tygodniu, dążąc następnie do podwojenia czasu trwania wysiłku fizycznego.

Wytyczne zawierają bardzo szczegółowo zdefiniowane rodzaje wysiłku fizycznego z uwagi na jego rodzaj (wydolnościowy, oporowy), aspekt metaboliczny (tlenowy, beztlenowy), jak również dokładnie określone nasilenie wysiłku fizycznego i jego pomiary.

Osoby z czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych lub z czynnymi chorobami kardiologicznymi powinny być wstępnie kwalifikowane do zwiększonego wysiłku fizycznego na podstawie skali SCORE.

  • Pacjenci z niskim i średnim ryzykiem wg skali SCORE (< 4%), prowadzący aktywny (niesiedzący) tryb życia, nie wymagają przeprowadzenia jakichkolwiek badań>