Eozynofile – nowy marker POChP
- Logo sekcji
Eozynofile to specyficzny rodzaj białych krwinek, zaliczanych do grupy granulocytów – leukocytów zawierających ziarnistości w cytoplazmie. Zwane są również granulocytami kwasochłonnymi. Jedną z głównych ról tych wyspecjalizowanych komórek jest zwalczanie niektórych zakażeń pasożytniczych oraz udział w reakcjach alergicznych. Ponadto, mediatory wydzielane przez eozynofile, uczestniczą w procesie zabijania wirusów, bakterii, komórek nowotworowych a także wpływają na funkcjonowanie innych komórek układu odpornościowego.
Od dłuższego czasu znamy rolę eozynofilii* w astmie czy też jako czynnik powszechnie występujący przy innych chorobach pochodzenia alergicznego. Uważa się, że eozynofile należą do grupy najważniejszych komórek towarzyszących zapaleniu alergicznemu. Jeśli chodzi natomiast o rolę eozynofilii w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) – dotychczas nie mieliśmy wystarczających danych aby móc określić dokładniejszą korelację pomiędzy liczbą eozynofili a ryzykiem rozwoju tej choroby. To co udało się ustalić w kwestii powiązania eozynofilii z POChP to fakt, iż pacjenci wykazujący wyższe poziomy eozynofilii we krwi obwodowej, lepiej odpowiadają na leczenie wziewnymi glikokortykosteroidami, które jak wiemy nie należą do leków pierwszego rzutu w terapii POChP.
W ostatnich tygodniach na łamach renomowanego europejskiego czasopisma pulmonologicznego ERJ (European Respiratory Journal), ukazała się obszerna praca naukowa poruszająca tematykę eozynofilii w kontekście ryzyka wystąpienia POChP. Było to szerokie badanie kohortowe, prowadzone na przestrzeni kilkunastu lat>