Od Redakcji
- Logo sekcji
Drogie Czytelniczki, drodzy Czytelnicy.
Opadł już kurz po wydarzeniach związanych z ogłoszeniem laureatów Nagrody Nobla za 2024 rok w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Czy jednak są to jedyne, godne uwagi odkrycia? Na pewno nie! Jednym z często dyskutowanych kandydatów do Nagrody Nobla jest mapowanie ludzkiego genomu, śmiały projekt, który rozpoczął się w 1990 roku i został ukończony ponad 20 lat temu. Jednym z powodów, dla których projekt mógł nie otrzymać Nagrody Nobla, jest sama liczba osób zaangażowanych w ten wyczyn. Złamanie kodu genetycznego ludzkiego życia wymagało zaangażowania międzynarodowego konsorcjum tysięcy naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Japonii i Chin. Jednak zgodnie z zasadami określonymi przez Nobla w jego testamencie z 1895 r., nagrody mogą trafić do maksymalnie trzech osób w danej dziedzinie - co stanowi coraz większe wyzwanie, biorąc pod uwagę wspólny charakter wielu badań naukowych.
Być może w tematach, które przygotowaliśmy dla Państwa w aktualnym numerze Stetoskopu kryje się przyszły kandydat do tej słynnej nagrody? Zachęcamy do lektury! W bieżącym wydaniu mowa jest o:
- Skuteczności antagonistów receptora mineralokortykoidowego w zmniejszaniu ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych u pacjentów z niewydolnością serca i współtowarzyszącym migotaniem przedsionków
- Endometriozie i ryzyku sercowo-naczyniowym
- Wpływie szczepień przeciwko półpaścowi na ryzyko rozwoju demencji
- Poszukiwaniu znanych i często stosowanych leków pomocnych w przypadku MAFLD>