Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 15.02.2022
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Jaskra jest przewlekłą, postępującą neuropatią nerwu wzrokowego, związaną z kilkoma czynnikami ryzyka, które przyczyniają się do jego uszkodzenia. Obecnie jaskra jest drugą przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku na świecie. Najważniejszym czynnikiem ryzyka jaskry i jednocześnie jedynym celem terapii jest ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP). Jest jednak grupa pacjentów, u których rozpoznaje się jaskrowe uszkodzenie nerwu wzrokowego mimo prawidłowych wartości IOP. Określa się to terminem jaskry normalnego ciśnienia (JNC), która należy do jaskry pierwotnej otwartego kąta (JPOK). Szacuje się, że nawet 1/3 chorych ma właśnie ten typ jaskry. U pacjentów z jaskrą normalnego ciśnienia występują dodatkowe czynniki, poza IOP, które są odpowiedzialne za wystąpienie neuropatii jaskrowej, w większym stopniu niż w przypadku JPOK.

Występowanie dodatkowych czynników ryzyka uszkodzenia jaskrowego nerwu wzrokowego może tłumaczyć też progresję choroby mimo dobrej kontroli IOP.

W styczniu 2022 roku w „Journal of Glaucoma” została opublikowana retrospektywna analiza, której celem było zidentyfikowanie naczyniowych czynników ryzyka jaskry normalnego ciśnienia. Analizowano dane pochodzące od pacjentów z JNC, którzy byli leczeni w oddziale okulistyki Mayo Clinic w latach 2005-2015. Grupę kontrolną stanowiły osoby bez jaskry dopasowane pod względem wieku i płci do grupy badanej. Każda grupa obejmowała 277 osób.

Średni wiek w grupie badanej i kontrolnej wynosił odpowiednio 69,5 i 68,9 lat. W grupie chorych>