Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 16.05.2024
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Wydaje się oczywiste, że palenie tytoniu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia różnych nowotworów, a zaprzestanie palenia powinno prowadzić do zmniejszenia tego ryzyka. Wciąż brakuje jednak wiarygodnych danych pochodzących z badań odpowiadających na pytanie po jakim czasie od zaprzestania palenia ryzyko raka faktycznie maleje.

W lutym br. w JAMA Network ukazała się praca Cancer Risk Following Smoking Cessation in Korea, której celem była ocena ryzyka wystąpienia nowotworu w zależności od czasu, jaki upłynął od zaprzestania palenia.

Do retrospektywnego badania kohortowego włączono osoby w wieku od 30 lat, które przeszły co najmniej 2 badania lekarskie w ramach systemu krajowej opieki zdrowotnej i były obserwowane maks. przez 17 lat. Zmienne analizowane w badaniu to: status palenia aktualizowany w czasie (zdefiniowany jako osoba, która rzuciła palenie całkowicie, przejściowo, powróciła do palenia, paląca stale i nigdy niepaląca); czas trwania zaprzestania palenia (lata od rzucenia palenia) oraz wiek, w którym uczestnik rzucił palenie. Występowanie choroby nowotworowej ustalano na podstawie danych z rejestrów medycznych: analizowano obecność raka o dowolnej lokalizacji, raka płuc, wątroby, żołądka i jelita grubego.

Spośród 2 974 820 uczestników 58% stanowili mężczyźni (średnia wieku: 43 lata) i 42% kobiety (średnia wieku: 49 lat). W trakcie średniego okresu obserwacji wynoszącego 13,4 roku stwierdzono 196 829 przypadków raka.>