Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 11.03.2021
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

15 lipca 2020 na łamach czasopisma JAMA Netw Open opublikowano badanie kliniczne, które wskazuje na potencjalny efekt agonistów dopaminy w redukcji objawów choroby Alzheimera.

Mimo olbrzymich nakładów i wielu badań nie jest znana etiologia choroby Alzheimera i nadal nie dysponujemy żadną terapią przyczynową ani modyfikującą przebieg choroby. Próby leczenia oparte na hipotezie amyloidowej okazały się ślepym zaułkiem – substancje mające hamować powstawanie złogów (verubekestat) lub przyczyniać się do ich usunięcia (przeciwciała monoklonalne bapineuzumab, solanezumab) okazały się nieskuteczne. W 2020 roku opublikowane również negatywne badanie z przeciwciałami monoklonalnymi skierowanymi przeciwko białku tau (semorinemab). Obecnie nadzieję daje tylko wpływ na modyfikowalne czynniki ryzyka – prewencja chorób sercowo-naczyniowych i edukacja w niektórych krajach umożliwiła uzyskanie trendu spadkowego w zapadalności na chorobę Alzheimera.

Patrząc na powyższe uzasadnione jest poszukiwanie alternatywnych leków o działaniu objawowym, zwłaszcza, iż te obecnie stosowane - inhibitory cholinesterazy nie są skuteczne we wszystkich przypadkach. Problemy z wykonywaniem codziennych czynności są obok zaburzeń pamięci i zaburzeń zachowania jednym z podstawowych objawów choroby Alzheimera. Zachowanie prawidłowej aktywności dnia codziennego w dużej mierze zależna jest od tzw. funkcji wykonawczych kontrolowanych przez płaty czołowe kory mózgowej. Na poziomie neuronalnym funkcje te w dużym uproszczeniu związane są>