Czy benefity ze stosowania ramiprilu mogą utrzymywać się po kilkudziesięciu latach?
- Logo sekcji
Obserwacja badania AIRE/AIREX po 30 lat!
Badanie AIRE i jego przedłużenie AIREX były jednymi z pierwszych badań klinicznych oceniających wpływ stosowania ACE-I na śmiertelność pacjentów z niewydolnością serca po świeżym zawale mięśnia sercowego. Unikalność tego badania polegała na obserwacji zarówno korzyści krótkoterminowych (AIRE), jak i długoterminowych (AIREX). W sumie badanie AIRE/AIREX trwało średnio 5 lat.
Przypomnijmy pokrótce benefity płynące ze stosowania ramiprilu w badaniu AIRE/AIREX. W porównaniu z grupą przyjmującą placebo, stosowanie ramiprilu w dawce 2 x 5 mg u pacjentów z niewydolnością serca po świeżym zawale mięśnia sercowego:
- krótkoterminowo (średnio po 15 miesiącach) zmniejszało ryzyko zgonu niezależnie od przyczyny o 27% (p=0,002);
- długoterminowo (średnio po 59 miesiącach) zmniejszało ryzyko zgonu niezależnie od przyczyny o 36% (p=0,002).
Prawie 30 lat od randomizacji pacjentów do badania AIRE, grupa nadzorująca badanie podjęła decyzję o ponownej ocenie wpływu stosowania ramiprilu w grupie pacjentów uczestniczącym w badaniu AIRE. To ewenement wśród badań klinicznych i prawdopodobnie najdłuższa obserwacja wpływu leku na rokowanie pacjentów.
W dniu 15 stycznia 2021 roku, na łamach czasopisma Heart, opublikowano wyniki tego badania, któremu nadano akronim AIRE-Survival (AIRE-S). W obserwacji oceniano rejestry medyczne 603 pacjentów,>