Migotanie przedsionków – kiedy łatwo przeoczyć rosnące ryzyko wystąpienia
- Logo sekcji
Migotanie przedsionków (AF) to najczęstsza tachyarytmia nadkomorowa. Jest jedną z głównych przyczyn wystąpienia udarów mózgu, niewydolności serca, a także demencji.
Wiele czynników może prowadzić do wystąpienia AF. Pomijając wady anatomiczne, w codziennej praktyce klinicznej najczęściej są to pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca, z cukrzycą, otyłością, chorobami tarczycy, przewlekłą chorobą nerek, a także nadużywające alkoholu i palące papierosy.
Poszerzoną analizę związku pomiędzy nadciśnieniem tętniczym a występowaniem migotania przedsionków przedstawiono w pracy opublikowanej w marcowym numerze czasopisma Hypertension.
Większość badań dotycząca tego zagadnienia obejmuje analizy uwzględniające wartość ciśnienia tętniczego i jego wpływ na ryzyko rozwoju AF. Autorzy omawianej pracy weryfikują hipotezę, że nie tylko wartość ciśnienia, ale także czas trwania podwyższonego ciśnienia („skumulowane obciążenie nadciśnieniem tętniczym”) mają wpływ na występowanie AF.
W kohortowym, retrospektywnym badaniu przeanalizowano dane pochodzące od blisko 4 milionów pacjentów.
- Uwzględniano dane od pacjentów, którzy przeszli 4 kontrolne wizyty medyczne, odbywane standardowo w odstępach 1 roku, w czasie których dokonywany był pomiar ciśnienia krwi.
- Punktem odcięcia były wartości SBP ≥130 mm Hg lub DBP ≥80 mm Hg (przedziały, ze względu na początek okresu zbierania danych, wynikały z wytycznych z 2017 roku)
- W zależności od tego, na ilu z wizyt odbywanych w odstępach 1 roku pomiary przewyższały te wartości (zakładano, że zmierzona wartość ciśnienia występowała pomiędzy>