Przez żołądek do serca czyli ziarnko do ziarnka…
- Logo sekcji
Wpływ stopnia przetworzenia produktów zbożowych na ryzyko sercowo-naczyniowe
Zboża towarzyszą człowiekowi od niepamiętnych czasów. Najstarsze dowody udomowienia i hodowli zbóż pochodzą sprzed ponad 10 000 lat. Śmiało można powiedzieć, że nie byłoby stworzonych przez człowieka cywilizacji, tych starożytnych i tych współczesnych, gdyby nie opanowanie sztuki hodowli zbóż jako zaczątków rolnictwa. Obecnie aż 50% wartości kalorycznej spożywanych na całym świecie posiłków pochodzi ze zbóż i ich przetworów; w Afryce i Azji Południowej wartość ta sięga nawet 70%.
O dobroczynnym wpływie wyrobów z nieprzetworzonych, pełnych ziaren zbóż na funkcjonowanie przewodu pokarmowego wiemy już wiele. Ale czy przetwarzanie ziaren zbóż ma znaczenie jeśli chodzi o układ sercowo-naczyniowy?
W dniu 3 lutego 2021 roku, na łamach czasopisma British Medical Journal, opublikowano wyniki badania Prospective Urban and Rural Epidemiology (PURE), w którym to jego autorzy udzielają odpowiedzi na zadane powyżej pytanie.
Badanie PURE to duże prospektywne badanie kohortowe, przeprowadzone z udziałem 148 858 osób z 21 krajów na 5 kontynentach, zamieszkałych zarówno w obszarach miejskich, jak i wiejskich. Średni czas obserwacji w badaniu PURE wyniósł aż 9,5 roku. Celem badania była ocena związku pomiędzy występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego, śmiertelności>