Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 11.03.2022
Czas czytania ok. 4 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

W marcowym numerze Gut ukazał się artykuł „Non-compliance with colonoscopy after a positive faecal immunochemical test doubles the risk of dying from colorectal cancer”. Wyniki tej pracy mogą mieć istotny wpływ na codzienną praktykę związaną z prowadzeniem badań przesiewowych w kierunku nowotworów jelita grubego, wskazując na bardzo ważną diagnostycznie rolę testu FIT w połączeniu z następującą po nim kolonoskopią.

Czym jest badanie FIT?

FIT (faecal immunochemical test) to nieinwazyjny test immunochemiczny należący do badań wykrywających utajoną obecność krwi w stolcu (FOBT - faecal occult blood test). Ich przeznaczeniem jest wykrywanie krwawienia z przewodu pokarmowego w przypadku braku widocznej (makroskopowo) krwi w stolcu.

FIT stosuje się głównie w celu wykrywania raka jelita grubego (RJG) u osób, które nie mają jeszcze objawów klinicznych, ale obecność wczesnych zmian nowotworowych może już powodować krwawienie.

FIT zazwyczaj nie wykrywa polipów, które w większości przypadków nie krwawią. Nie znajduje również zastosowania, gdy objawy alarmowe (sugerujące nowotwór) już się pojawiły - stan ten jest wskazaniem do kolonoskopii.

Na rynku dostępne są 2 rodzaje testów FOBT: immunochemiczny (FIT) oraz gwajakowy (gFOBT). FIT jest wygodniejszy dla pacjenta, ponieważ przed wykonaniem testu nie jest konieczne kontrolowanie diety ani odstawianie leków. Dodatkowo pozytywny wynik FIT wskazuje precyzyjnie na źródło krwawienia w dolnym>