Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 12.03.2024
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Starzenie się ma wpływ na pogorszenie funkcji poznawczych. Stan taki nie tylko pogarsza samopoczucie cierpiących na demencję chorych, ale stanowi również ogromne obciążenie dla społeczeństwa. Szacuje się, że liczba osób borykających się z tym problemem na całym świecie wzrośnie z 57 milionów w 2019 roku do 153 milionów w 2050. Obecnie nie istnieje żadna terapia, która skutecznie odwracałaby postępujące zniedołężnienie, stąd ważnym jest zidentyfikowanie kto jest w grupie ryzyka i co może ten proces spowolnić.

W dzisiejszych czasach coraz więcej starszych osób żyje samotnie. Przeprowadzone badania dowiodły, że seniorzy mieszkający sami są obarczeni znacznie większym ryzykiem wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych niż ci, którzy mieszkają z rodzinami. Badacze podkreślają, że głównym winowajcą tychże problemów jest samotność, a posiadanie zwierzęcia mogłoby w jakiś sposób być na to remedium.

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badanie kohortowe aby zbadać czy posiadanie zwierząt domowych jest powiązane z zaburzeniami funkcji poznawczych u osób starszych i w jaki sposób ich posiadanie łagodzi związek między mieszkaniem samemu a tempem pogorszenia funkcji poznawczych.

Dane do badania uzyskano z angielskiego badania Longitudinal Study of Aging (ELSA). Jest to badanie podłużne, czyli prowadzone w taki sposób, który pozwala obserwować te same osoby wielokrotnie przez wiele lat. Gromadzi ono multidyscyplinarne dane z reprezentatywnej>