Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 16.03.2021
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Nadwaga i otyłość, podobnie jak alergia, stanowią coraz większy problem w krajach rozwiniętych. Interesującym zagadnieniem jest wzajemny wpływ tych problemów zdrowotnych na siebie. Obecnie wyodrębnia się charakterystyczny fenotyp astmy związanej z otyłością. Istnieje szereg dowodów, że utrata masy ciała powoduje poprawę kontroli astmy oskrzelowej w tym fenotypie astmy. Co więcej przyrost masy ciała pogarsza przebieg astmy.

Czy BMI kobiety przed ciążą oraz przyrost masy ciała w okresie ciąży mają wpływ na częstość występowania chorób alergicznych u ich potomstwa?

Taki związek był analizowany w opublikowanym na początku września 2020 roku w JAMA Network dużym przekrojowym badaniu The Shanghai Children Allergy Study, obejmującym 15 145 par matka-dziecko.

Badaną populacją byli mieszkańcy Szanghaju. Szybki rozwój tej aglomeracji istotnie wpłynął na zmianę stylu życia jej mieszkańców, której towarzyszy wzrost występowania otyłości zarówno w populacji ogólnej, jak i w grupie kobiet ciężarnych.

Autorzy pracy podkreślają też, że częstość występowania chorób alergicznych u dzieci wzrosła w Chinach prawie 5-krotnie w latach 1990-2011. Badanie przeprowadzone w 10 chińskich miastach wykazało, że Szanghaj ma najwyższy wskaźnik występowania alergii u dzieci.

The Shanghai Children Allergy Study przeprowadzono w okresie od 12 kwietnia do 1 czerwca 2019 roku w losowo wybranych 7 obszarach miejskich oraz 6 obszarach podmiejskich lub wiejskich. W tych regionach losowo>