Data publikacji 15.03.2021
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Rak żołądka (trzeci na świecie pod względem śmiertelności) przyczynia się każdego roku do śmierci ponad 800 tys. ludzi.

Rak żołądka to nowotwór o udowodnionym związku z zapaleniem błony śluzowej. Do jego głównych czynników etiologicznych należy zakażenie Helicobacter pylori. Skuteczna eradykacja bakterii hamuje proces zapalny oraz progresję zmian w śluzówce prowadzących do karcynogenezy, a efekt jest tym większy, im wcześniej zostanie przeprowadzona1.

Raport uzgodnieniowy Maastricht V/Florencja z 2016 roku przyniósł istotne zmiany w stosunku do poprzednich wersji wytycznych2. Jedną z najważniejszych było przyjęcie założenia, że każde potwierdzone zakażenie H. pylori stanowi wskazanie do leczenia eradykacyjnego.

Helicobacter pylori powoduje u wszystkich zakażonych przewlekłe aktywne zapalenie błony śluzowej żołądka, które może prowadzić do choroby wrzodowej, zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka, raka gruczołowego żołądka i chłoniaka MALT. Rozpoznane zakażenie H. pylori uważa się za chorobę zakaźną, wymagającą leczenia w każdym przypadku. Dlatego obecnie nie podaje się wskazań do leczenia, a jedynie do przeprowadzenia diagnostyki w celu wykrycia zakażenia”3.

Randomizowane badania kliniczne prowadzone głównie w ograniczonych populacjach pacjentów szpitalnych wykazały, że eradykacja H. pylori zmniejsza ryzyko raka żołądka w przybliżeniu o połowę w porównaniu do grup kontrolnych nie poddawanych eradykacji. W oparciu o te wyniki uznano, że strategia masowej diagnostyki i leczenia eradykacyjnego powinna zostać zaimplementowana do programów polityki>