Predykcja zaostrzeń POChP w warunkach domowych
- Logo sekcji
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest poważnym problemem zdrowotnym. Obecne dane mówią o tym, że jest to 4 przyczyna zgonów na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że globalnie POChP dotyczy ponad 250 mln pacjentów. W Polsce jest to grupa ok. 2 mln. Chorobę charakteryzuje utrwalona obturacja dolnych dróg oddechowych, dominującymi objawami są: postępująca duszność, przewlekły kaszel, odksztuszanie wydzieliny. Główną przyczyną choroby jest przewlekłe narażenie na dym tytoniowy.
Zaostrzeniem POChP nazywamy nagłe nasilenie objawów ze strony układu oddechowego (głównie nasilenie duszności), które wymaga zastosowania dodatkowego leczenia. Za najczęstszą przyczynę zaostrzeń POChP uważa się infekcje dróg oddechowych.
We wrześniowym wydaniu czasopisma pulmonologicznego European Respiratory Journal przedstawiono australijskie badanie, w którym zbadano wpływ domowego stosowania techniki oscylacji wymuszonych na predykcję zaostrzeń przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Badanie miało charakter obserwacyjny, prospektywny.
Technika oscylacji wymuszonych (FOT – ang. Forced Oscillation Technique) jest nieinwazyjną metodą pomiaru czynności płuc, która wykorzystuje działanie fal dźwiękowych. Specjalnie wytworzone impulsy ciśnieniowe o niskich częstotliwościach (najczęściej 5 i 8 Hz) generowane są przez membranę głośnika w aparacie, przez który oddycha pacjent. Wprowadzone impulsy powodują reakcję przepływową w drogach oddechowych. Następnie za pomocą analizy częstotliwościowej dokonuje się obliczenia parametrów rezystancji i reaktancji dla dróg oddechowych. Innymi słowy badane są zmiany przepływu gazu w układzie>