Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 15.03.2021
Czas czytania ok. 4 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Wprowadzenie.

Zgodnie z definicją przewlekła pokrzywka (przewlekła pokrzywka - chronic urticaria CU) jest określana jako występowanie bąbli pokrzywkowych, obrzęku naczynioruchowego lub obu objawów przez ponad 6 tygodni, ze zmianami pojawiającymi się spontanicznie (przewlekła pokrzywka samoistna -chronic spontaneous urticaria CSU) lub w odpowiedzi na określone i powtarzalne czynniki wyzwalające, takie jak tarcie, zimno, ciepło, promieniowanie słoneczne, ucisk lub wysiłek fizyczny (przewlekła indukowana pokrzywka - chronic inducible urticaria CIndU) .

Występowanie na świecie. Silny wzrost rozpoznawalności.

Pokrzywka przewlekła występuje powszechnie na całym świecie i w ciągu ostatniej dekady zaobserwowano wzrost rozpowszechnienia od 2 do 10 razy. Najnowsze publikacje wskazują na globalną częstotliwość występowania na poziomie 4.4% w ciągu całego życia, a punktowe występowanie na poziomie 0,7%. W podziale na regiony częstotliwość występowania szacuje się dla Ameryki Północnej na 0,1%, Europy 0,5%, Ameryki Łacińskiej 1,4% i 1,5% w krajach Azjatyckich .Brakuje niestety danych z krajów Afrykańskich. Choć problem dotyczy wszystkich grup etnicznych, to z racji na odmienny styl życia oraz aspekty genetyczne można się spodziewać występowania pewnych różnić.

Pokrzywka przewlekła dotyczy osób dojrzałych, ze szczytem zachorowań przypadającym na wiek pacjenta około 20 -40 lat. Ostatnie badania dowiodły, że dzieci i osoby starsze są dotknięte pokrzywką w podobnym stopniu. Występowanie u osób poniżej 18 r.ż. szacuje się na>