Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 16.03.2021
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

7 sierpnia 2020 na łamach Journal of Neurology opublikowana została metaanaliza badań dotyczących stosowania witaminy D w prewencji nawrotów łagodnych napadowych położeniowych zawrotów głowy (ŁNPZG).

ŁNPZG są najczęstszą przyczyną zawrotów głowy pochodzenia obwodowego (przedsionkowego). Uważa się, iż choroba spowodowana jest oddzieleniem tzw. otolitów od swoistej membrany w łagiewce ucha wewnętrznego i ich migracją do przestrzeni endolimfatycznej (śródchłonki) kanałów półkolistych. Powoduje to patologiczną stymulację, co skutkuje powstaniem zawrotów głowy. Jedną z przyczyn oddzielania się otolitów jest miejscowa degeneracja spowodowana zaburzeniem metabolizmu wapnia wtórnie do obniżonego poziomu witaminy D. Otóż otolity, będące biokryształami, składają się z proteinowego rdzenia i bogatej w węglan wapnia warstwy zewnętrznej. Prawidłowa mineralizacja otolitów, która jest procesem dynamicznym, zależna jest od właściwego poziomu witaminy D. W 2013 roku po raz pierwszy udowodniono powiązanie pomiędzy niedoborem witaminy D a ŁNPZG, przy czym wykazano również, iż niedobór jest przyczyną zaś ŁNPZG są skutkiem a nie odwrotnie (np. z powodu mniejszej ekspozycji na promienie słoneczne) - nie wykazano różnicy w poziomie witaminy D pomiędzy grupą kontrolną a osobami z zawrotami głowy innego pochodzenia czy zaburzeniami równowagi.

Do metaanalizy włączono 4 badania nierandomizowane (łącznie n=293), w których w większości stosowano wysokie dawki witaminy D (35 000 – 50 000 j.m./tydzień) oraz 1 badanie randomizowane (n=957), w>